Saglik

KIŞ DÖNEMİ ÇOCUK SAĞLIĞI İÇİN DOĞAL ÖKSÜRÜK ŞURUBU


Doğal Öksürük Şurubu 


Malesef ki sağlık ocağı, hastane yada herhangi bir doktora gittiğimizde çocuklara yada biz yetişkinlere öksürük şurubu yazıyorlar.Bizde eczaneden gidip alıyoruz.Bir çoğu uygun fiyatlı yada en iyisi dahi olsa hiçbir işe yaramıyor.Ve birçoğunun amacı öksürük isteğini baskılamak için.Hastalığı tedavi edici özelliği yok.Ve birçoğunun içindeki kimyasal malzemeleri hiçbir işe yaramıyor.

Boşu boşuna miniklerimizin vücutlarına kimyasal maddeler sokuyoruz.Ve bu işten ilaç firmaları milyon dollarları kazanarak kar ediyorlar.Öyleyse ne yapmalıyız ? kendi mutfağımıza başvurmalı günlerce aylarca depolarda ilaç firmalarında beklememiş içerisinde bozulmasın diye birçok kimyasal barındırmayan doğal antibiyotiklerle bu işi çözmeliyiz.Gerekli Malzemeler:

1 orta boy kuru soğan 
1 limonun suyu 
1 su bardağı ılık su 
4-5 yemek kaşığı bal 
1 diş Sarımsak 
1 tatlı kaşığı tarçın 
Yarım tatlı kaşığı zencefil (rendelenmiş)


Doğal Öksürük Şurubu (Kuru Soğan, Zencefilli Karışım) Nasıl Yapılır?

Öncelikle kuru soğanı ve sarımsağı soyun. Sonra küp küp doğrayın ve derin bir kavanozun içine koyun. Üzerine daha önce kaynatıp ılıklaştırdığınız suyu ilave edin. Kavanozun kapağını kapatım 3-4 saat kadar bekletin. Bu süre zarfında soğanın suyunu saldığını göreceksiniz.

Kavanozun içindeleri çalkayıp, iyice karışmasını sağlayın. Bir tülbent ya da ince delikli süzgü kullanarak süzün.

Süzdüğünüz, doğal öksürük şubunun suyuna 4-5 yemek kaşığı bal ilave edin. Arzu ederseniz bal oranını biraz daha arttırır ya da azaltabilirsiniz. Sonra limon suyunu ilave edin. Zencefil ve tarçını da ilave edip, karıştırın.

Tamamen doğal öksürük şurubu yapmak işte bu kadar kolay. Bu karışımı gün içinde ara ara 1er yemek kaşığı olarak tüketebilirsiniz.İlk gün yemeklerden sonra ikişer yemek kaşığı olarak günde 3 defa olarak veriniz.

Not: Yetişkinlere yapılır ise zencefil oranı 1 tatlı kaşığı yapılabilir.Zencefil çok olur ise içerken boğazınızı daha fazla yakabilir.Çok konulursa boğazınızı biraz tahriş edebilir.


Bu öksürük şurubu küçüklerimize şifa getirsin.Okullarından kalmasınlar ve sık sık öksürmesinler.Boğazları tahriş olmasın.

GRİP VE ÖKSÜRÜK İÇİN ÇAY


En değerlilerimiz; o cıvıl cıvıl olan küçücük çocuklarımızın yüzü kış aylarında bilinen rahatsızlıklarımız olan Nezle ve Grip'e yakalandıklarında renkleri solar ve bir kaç gün hasta dahi olsalar bizde çok üzülür ve çareler aramaya başlarız.Önce teşhis için iyi bir çocuk doktoru sonrasın da da bir çok kimyasal ilaç öksürük şurubu, ağrı kesici-ateş düşürücü, vücut direnci artırıcı fiyatı günümüzün fiyatları ile 35-40 TL den aşağı düşmeyen yine ayrı bir kimyasal vitamin gurubu ve belki de dahası...

Bu durumlarda çocuklarımızın çok seveceği bir çay yapmamız mümkün.
Ben sizlere öneri olarak kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum.

Bir elmanın, armutun tadını beğenmezsek yada kabukları biraz solmuşsa hemen çöpe atanlarınız var mı ? Belki de vardır.Bu meyveleri hep değerlendirebiliriz.Fazla da vaktinizi almadan hemen doğal reçeteyi vereyim.REÇETE NUMARANIZ : QY8H34 :-)

REÇETEMİZ 2-3 SU BARDAĞI SU ALAN CEZVEMİZ İÇİNDİR !
1 ad. ELMA yoksa ARMUT yoksa AYVA varsa hepsinden biraz biraz olur.
5 ad. Karanfil
1 çay kaşığı Toz tarçın
yarım çay kaşığı Zencefil
1 tatlı kaşığı Bal

İsteğe bağlı olarak(Normal öksürüğü varsa Allerjik değilse)
Bir kaç damla Limon (Bunu da özellikle tavsiye ederiz normal öksürüğe BAL ve LİMON çok iyi geliyor.)

YAPILIŞI :
Bir cezveye meyvalarımızın kabuklarını ve sonrasında içini patates soyacağı ile ince ince soyar gibi keserek dolduralım.Üzerine su ilave edelim.1 çay kaşığı tarçını, yarım çaykaşığı zencefili ilave edelim.Karanfillerimizi atalım.Ve ocakta biraz fokurdatalım.(Lütfen çok kaynatmayalım.)
Elmanın koçanı ve çekirdekleri Ayvanın koçanını ve çekirdeklerini de kullanabilisiniz bunlarında çok faydası var.Çayımız ılıdıktan sonra bal koyduğumuz bardak ile içine limonda damlatarak çocuklarımıza verelim.Günde 3-4 defa bu çaydan içirebilirsiniz lezzeti çok güzel olur.
Afiyet Olsun !
Ben kendim bu çaydan normal siyah çay yerine günde bir kaç defa içiyor ve çok memnun kalıyorum.Beni neşelendiriyor.Vücut direncini de daha hastalanmadan artırıyor.

Çocuklarımızın ve onlara iyi bakabilecek anne ve babaların hiç hastalanmamaları dileğiyle....
SOĞANI ODANIZA KOYARSANIZ BAKIN NEYE FAYDASI OLUYOR ? 
Kısa yaşanmış bir olayı ekleyerek isterseniz faydasını size aktaralım; 

"1919 yılında, dünyada 40 milyon kişi gripten öldüğünde, bir doktor birçok çiftçiyi griple mücadelede yardım amacıyla ziyaret eder.
Ziyaret ettiği bir çiftçi ve ailesi çok sağlıklıdır.Doktor böyle olabilmesi için aileye diğer ailelerden farklı ne yaptıklarını sorar.Ve yanıt olarak çiftçinin hanımı, odaya bir tabak içine soyulmamış bir soğan koyduklarını söyler. Doktor buna inanamaz ve bu soğanlardan birini alarak laboratuvarda inceler ve soğanın içinde grip virüsünü görür. Soğan açıkça grip bakterisini içine çekmiş ve bu sayede de aile sağlıklı kalmıştır.”

Metrodan, servisten, otobüsten ve çocuklarımızın okul ve kreşlerden aldığı grip virüsünü akşam uykumuzda evimizde en azından engelleme veya aile içinde birbirimize bulaştırmama adına 1 adet soğanı soymadan yada (ben öyle yapıyorum ikiye bölerek) çocuğumuzun yatak odasına kendi yatak odamıza düz tabak içinde başucuna koyuyorum.
İnanın çok faydasını görüyoruz.Her gün soğanın kuruyan bölümünü kesiyoruz.Çok kurumuşsa da yenileri ile değiştiriyoruz.Soğan tüketimimiz bir hayli arttı.Bizde daha rahatız, çocuğumuzda.İlaç içip acaba ne zaman iyileşeceğiz, geçecek mi diye beklemekten çok daha iyi olduğu kesin.

Soğanla ilgili size bir faydalı bilgi daha; 
Çocuğunuzla dışarıdasınız örneğin parkta yada deniz kenarında.Kazara (inşallah olmaz) eli yada parmağı kesildi.Yakında eczane yok yada pazar günü kapalı ne yaparsınız ? 
Hemen Manavdan mor soğan yoksa normal soğan satın alarak suyunu sürebilir, damlatabilirsiniz.

Çocuklarınız ve Siz Artık Hasta Olmayacaksınız !!!

Çocuklarınızı ve Kendinizi Gripten nasıl koruyacaksınız ? 
Hele bir de Anaokulu Öğretmeni iseniz gerçekten kendinizi iyi korumalısınız.

Artık biliyorsunuz ki doktora gitmeden paranızla dahi Antibiyotik alamıyorsunuz ! 
2016 yılının bitmesine 3 ay kala süper yaygınlıkta ve herkesin sık sık hasta olduğu şu günlerde kendinizi ve çocuklarınızı nasıl koruyacaksınız ? 


Sizinle 2 doğal reçete paylaşacağız:

1.DOĞAL REÇETE : Çocuklar ve yetişkinler için 
1 kompostu tabağı içine çırpılmış yoğurt ve 2 diş ezilmiş sarımsak
1 çay kaşığı toz kekik, 1 tatlı kaşığı nane konur ve karıştırılır.
İçine 1 adet salatalık turşusu küçük küçük doğranır karıştırılır ve çoluk çocuk ailecek yenir.(İsteğe bağlı olarak biraz kara lahana da rendeleyip ilave edebilirsiniz çok güzel olur.) 
Sarımsak kokusu konusuna gelince yoğurdun içinde olduğu için en fazla 1,5 saat koku olur.
Siz üzerine bir Türk kahvesi içersiniz, çocuğunuza da bir parça çikulata verirsiniz. 

Bu reçeteyi yemeyi kabul etmeyen çocuklar olursa önce karşısında siz bu tarifi yiyin.
Çocuk anne babada neyi görürse onu yapar.Sözlerin bir kıymeti yoktur aslında.
Eğer yine yemek istemezse sevdiği küçük bir şeyi ödül olarak verin.
Bir parça çukulataya bu tabağı bitirmeyen çocuk yoktur !


2.DOĞAL REÇETE : Yetişkinler için 
Midenizi yada Tansiyonunuzu etkileyecek eğer bir sağlık problemi yoksa;
Sarımsak kokmamak için 1 yada 2 küçük diş sarımsağın kabuklarını
soyun enine bıçakla keserek su ile ilaç gibi yutun.

Bu doğal reçeteleri her akşam yapın farkı gerçekten görün.
Sarımsağın faydaları o kadar çok ki o faydalardan sizde istifade edin.
Bu konuyu beğendiyseniz aşağıdan facebooktwitter, goggle+1 plus vb. paylaşırsanız yada yorum yazarsanız çok memnun oluruz.

Sizlerin çocuklarınız ile yaptığınız boyama, aktivite, deney v.s. bize göndermenizi
bekliyoruz Sitemizde yayınlayalım.
Teşekkürler, saygılarımızla...

ŞEKERLİ BALON 2016
http://sekerlibalon.blogspot.com.tr/
sekerlibalon@gmail.com


Bu sitede mevcut olan içerik kendi düzenlememiz yazı ve resimler hem kendi üretimimiz hem de çeşitli kaynaklardan alıntıdır.Kaynağı belli olan ve bizim kaynağına ulaşabildiğimiz materyal(fotoğraf, video, resim) için ilgili alanda kaynak not olarak gösterilecek, ilgili link siteye ilave edilecektir.Sitemizde yayınlanan tüm içerik, bizim tarafımızdan ve internet üzerinden youtube,facebook ve blog gibi paylaşıma sunulmuş kaynak sitelerden alındığı için, sitemiz yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz.Sitemizde telif haklarının size ait olduğu bir içerik varsa ve bunu kaldırmamızı isterseniz, iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde içerik yayından kaldırılacaktır.Bazı materyallerin üzerine eklediğimiz email ve site adresimiz sadece yayını temsilendir.
İlginize teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder