25 Ocak 2017 Çarşamba

TANGRAM Oyunu

TANGRAM
Bugün bir takipçim bana bu oyunu sordu.Bende ne kadar zamandır arşivden bulup eklemek istiyordum.Kendisinin bu isteği zaman fakiri olan beni biraz hızlandırdı.Ve hemen arşivden dosyalarımı çıkararak düzenleme yaptım.
Bu oyun çok ilginç bir oyun.7 parçadan oluşan geometrik şekillerin aslında binlerce kombinasyonu var.Hayvan, insan, şekiller, alfabe, sayılar v.b. Ayrıca kendi aralarında giriş, orta ve zor seviye olarak ayrılıyor.Tabi bizler çocukları oynatacağımız ve onları hemen sıkmamak için çok basit olan giriş seviye olanları seçtim ve Harf ve Sayı olarak sadece fikriniz olması için ilave yaptım.Tatil zamanlarında çocuklarınız ile oynamanız dileklerimle...
Oyun hakkında kısa bir bilgi tabi merak edenler için :-) 
Oyunun İngilizce ismi olan tangram, İngilizce'de bulmaca veya incik-boncuk manasına gelen tramgram kelimesinden türemiştir. Bu ismin kaynağı kesin olarak bilinmemektedir. Tangramın, kadınlar ve çocuklara yönelik bir oyun olarak ortaya çıktığı ve erkekler tarafından benimseyene kadar "ciddi" bir uğraş olarak kabul edilemediği, bu yüzden oyunun ilk ortaya çıkışının ardından uzun bir süre oyun ile ilgili bilgilerin kayıtlara geçirilmediği düşünülmektedir.

Tangram, taş, kemik, plastik veya tahtadan yapılmış olan geometrik biçimlerdeki yedi adet parçayı bir araya getirerek çeşitli formlar oluşturma esasına dayalı yaratıcı bir zeka oyunudur. Çin'de geliştirilen bu oyunun ortaya çıkışı çok eski tarihlerde olmuştur.

Bu konuyu beğendiyseniz aşağıdan; facebook, twitter, goggle+1 ile paylaşırsanız ya da yorum yazarsanız, başka çocuklu olan kişilere, öğretmenlere iletebilirseniz çok memnun oluruz.

Bu sitede mevcut olan içerik kendi düzenlememiz yazı ve resimlerden yada hem kendi üretimimiz hem de çeşitli kaynaklardan alıntı ve düzenlemedir.Kaynağı belli olan ve bizim kaynağına ulaşabildiğimiz materyal(fotoğraf, video, resim) için ilgili alanda kaynak, logo varsa v.b. not olarak gösterilecek, varsa ilgili link siteye bilgi mahiyetinde ilave edilecektir.Sitemizde yayınlanan tüm içerik, bizim tarafımızdan ve internet üzerinden youtube,facebook ve blog gibi paylaşıma sunulmuş kaynak sitelerden alındığı için, sitemiz yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz.Sitemizde telif haklarının size ait olduğu bir içerik varsa ve bunu kaldırmamızı isterseniz, iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde içerik yayından kaldırılacaktır.Bazı materyallerin üzerine eklediğimiz email ve site adresimiz sadece yayını temsilendir.
İlginize teşekkür ederiz.

ŞEKERLİ BALON 2016

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder